Lato jest trudnym okresem dla chorych na mukowiscydozę. Podwyższona temperatura oraz często wysoka wilgotność sprawiają, że oddychanie staje się trudniejsze, a gromadzący się w drogach oddechowych śluz staje się bardzo irytujący. Wiele badań naukowych przeprowadzonych w USA potwierdza tezę, że chorzy na mukowiscydozę czują się lepiej i bardziej komfortowo w niższych temperaturach, w okresie zimowym.

Lato, to też spadek czynności płuc. Amerykańcy naukowcy dowiedli, że w okresie letnim (w krajach, których jest duża różnica temperatur między latem a zimą, jak w Polsce) chorzy na mukowiscydozę mają obniżone parametry czynnościowe płuc, niższy FEV1.

W badaniach laboratoryjnych, udowodniono że wysoka temperatura w połączeniu z wilgocią u chorych na astmę (ale podobne zjawisko może zachodzić u chorych na mukowiscydozę) stymuluje nerwy czuciowe, co w konsekwencji prowadzi do błędnych reakcji obronnych płuc – kaszlu, skurczu oskrzeli.

Więcej informacji w portalu Oddech Życia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych HTML tagów i znaczników:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>